Üst Düzey Google Zekası

Üst Düzey Google Zekası!

Üst Düzey Google Zekası! - Şüphesiz heryerde ismi , hizmeti, parmağı olan en büyük firma Google'dir en çok kullanıcısını düşünen buna göre algoritmalar , sanal motorlar geliştiren gerçekten nereden,  nasıl kazanacağını iyi bilen bir firma  bu yazımda size Google'ın yaptığı hizmetlerden bahsedeceğimi düşünmeyin bu yazımda size Google'nin bir açığını nasıl dahice kapattığından bahsedip Google'yi bir nebze olsa anlamanıza yardımcı olmayı amaçlıyorum...

Bundan yaklaşık 1 yıl önce tam hatırlamıyorum hatam varsa düzeltin G-Mail giriş Ana sayfasında bir değişiklik oldu. Bu değişiklik belki dikkatinizi çekmemiştir zaten hack işleriyle haşır neşir değilseniz çekeceğinide sanmam bende pek meraklı değilim son günlerde ama o zamanlar en azından bunu anlayabilmiştim.

Değişiklikten bahsedeyim biraz. Eski ana sayfada aynı anda hem gmail adresinizi hemde şifrenizi alt alta olan iki kutucuğa girip "Oturum Aç" tuşuna basarak tek bir sayfadan giriş yapıyordunuz işte değişiklikten sonra ikisine aynı sayfadan ulaşmanız engellendi yani şuan ki hali önce gmail adresimizi giriyoruz sonra İleri tuşuna basıp açılan yeni sayfada şifremizi girip oturum açıyoruz şimdi eminim bunun nasıl bir açık olduğunu ve nasıl dahice kapatıldığını anlamadınız ama şimdi anlatacaklarımla bunu daha iyi anlayacaksınız.

Eski GMail Çalma Yöntemi (Kapatıldı) Yöntemin ayrıntısına girmiyorum sadece sizin anlayacağınız şekilde bahsedeyim. Gmail giriş (login) sayfasının kaynak kodları alınarak sahte bir Gmail giriş sayfası oluşturulur bu sayfa üzerine klavyeden uygulanan tüm karakterleri kaydeder bu sahte sayfa Google'den geliyormus gibi hedef gmail e "şifrenizi yenilemeniz gerekiyor" gibi sosyal mühendislik gerektiren ikna çümleleri ile atılır ve hedef kişi linke tıklayıp sahte gmail giriş sayfasından mail adresine giriş yapmaya çalışırken bilgileri elinize gelir yöntem bu şekilde.

Bunu farkeden Google sayfaları ikiye ayırarak sahte sayfa oluşumlarını engellemiş ve kullanıcısına bir kere daha güven vermiştir. Umarım beğenmiş ve bu konuda bilgilenmiştirsiniz 
Not Hiçbir sistem %100 güvenli değildir iki sayfadan oluşan fake sayfalar belki ilerki yıllarda belkide günümüzde kullanılabilir ancak üst düzey bilgi gerektireceği için her baba yiğidin harcı değildir Google büyük miktarda saldırı ve hack girişimini bu şekilde dahice atakları sayesinde geri püskürtmeyi başarmıştır.
Etiketler:

İlgili Başlıklar

Önceki
Önceki yayın
Sonraki
Sonraki yayın

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder