Güçlü Bir Şifre Nasıl Oluşturulur?

İyi Bir Şifre Nasıl Oluşturulur?

Güçlü Bir Şifre Nasıl Oluşturulur? - İnternet, hemen hemen herkesin içinde bulunduğu, gereklilik oluşturan bir alem oldu günümüzde, dolayısıyla insanlar, gerek işlerini gerekse sosyal hayatlarını, İnternet ile entegreli bir şekilde sürdürmeye başladı, ancak internetinde bir güvenlik zaafiyeti oluşturduğu gerçeğini, göz önünde bulundurmak gerekiyor, bu yazımda, güvenliğinizi kat ve kat artıracak, Güçlü bir şifre oluşturma adımlarından bahsedeceğim. Çoğu zaman benim bile uymadığım bu adımlar gerçekten önemli.

Şunu hepimiz biliyoruz, aynı şifreyi birçok hesapta kullanıyor veya benzerlerini oluşturuyoruz, Bilmiyorum haberiniz varmı ama dün, yani 5 Mayıs dünya Parola günüydü, (herşeyin gününü yaptılar, yani parola günü nedir abi)

Güçlü Bir Parola Oluşturma Adımları
  • Karmaşık Karakter İçeren Parolalar Harfler, Rakamlar ve çeşitli karakterlerden oluşan, karmaşık şifreleri tercih edin, aklınızda kalmıyorsa şu yolu izleyin; "a" harfi yerine "@" kullanın, "s" harfi yerine "$" veya "t" harfi yerine"+" kullanabilirsiniz, bu şekilde birçok benzer karakter bulunmakta.
  • Aynı Parolayı Başka Yerlerde Kullanma Sakınmanız gereken durumlardan biride, aynı parolayı birçok hesapta kullanmanız, bu sizin için bir güvenlik zaafiyetidir, eğer bir hesabınızdaki şifre çözülürse, saldırganlar, diğer hesaplarınızda da aynı şifreyi kullanma ihtimaliniz olduğunu tahmin edeceklerdir.
  • Parola Değiştirme Bu adımı bir öneri olarak kabul edebilirsiniz, ayın belirli günlerinde şifrenizi değiştirmek, güvenliğinizi artıracaktır.
  • Parola Yöneticileri Parola yönetici programları, bu konuda size yardımcı olabilir.
  • Giriş Yapma Çeşitleri Bu konuda, sosyal platformlarında aldığı güvenlik önlemleri vardır, birkaç aşamadan oluşan giriş yapma yöntemlerini kullanmanız, yapacağınız en iyi şey, örneğin parola ve şifrenizi girdikten sonra, telefon numaranıza kod gönderterek, girişi onaylama adımı, fazlasıyla güvenlik artıran bir adımdır. 
Umarız bu önlemleri alır ve güvenliğiniz bir üst çitaya taşırsınız, Görüşler için, yorum bırakmayı unutmayın.
Etiketler:

Yazar

Sanal Dünya`ya dair aklınıza gelecek birçok konuda bilgilendirme amaçlı yazılar yazıyoruz, yazmamızdaki başlıca amacımız, okuyucumuzu sıkmadan, sitemizde geçirdiği zamanı, en verimli şekilde geçirmesini sağlamak.

İlgili Başlıklar

Önceki
Önceki yayın
Sonraki
Sonraki yayın

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder