Markasız Reklamcılık - Sosyal Makale


21. yüzyıl teknoloji ve iletişim çağı , Teknoloji ile birlikte gelişen reklam anlayışı bu konuda birçok şirkete gelir kaynağı olmaya başladı , öncelikle kimse yanlış anlamasın asla bir ön yargım yok , ancak yapılan aldatmalı reklam yayınlarını eleştirmek istiyorum tabi bu aldatma temelli reklam anlayışına karşı haklı bir ön yargımda yok değil , her ne olursa olsun ortada dürüstçe yapılan bir iş varsa ben bu işe emek veren insanların emeklerinin karşılığını almasını elbette istiyorum , ancak insanların iyi niyetlerini suistimal edenler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.


Değişen bu reklam anlayışı toplumlar tarafından alışageldik bir hal alınca reklam ajansları farklı taktik ve method arayışına girmeye başladılar , aynı bir istihbarat örgütü gibi gizlilik içerisinde araştırma ve analiz yapan şirketler sonunda aradıklarını buldular.

Markasız Reklamcılık


Toplumların bir açığı vardı , bu açığı bulan Reklam Ajans Örgütleri aynı bir hacker gibi davranarak bu açıklardan nasıl yararlanacaklarınıda bulmuşlardı , apaçık bir seneryo dahilinde işleyecek olan reklam anlayışı beraberinde tüm kurtlara pay çıkarmak gibi şahane bir özellik daha getirmişti , sizi de daha fazla meraklandırmadan bu yeni reklam seneryosunu anlatıyorum.


Bu yeni reklam anlayışı şu anlık sağlık lobisi üzerinde oynanan bir yayıncılık oyunu olsada ben gelecek yüzyılda birçok alanda kullanılacağını düşünüyorum ,  şöyle düşünün bir hastalığınız var diyelim ki en basitinden grip olsun , ne yaparsınız?  ilaç satın alarak bu hastalığa çare olmaya çalışırsınız , ne kadar ucuz bir hastalık , ilacı ucuz olduğu için , ilaç şirketleri daha pahalı ilaç satmak için toplumun daha ağır hastalıklara yakalanmasını bekleyecek değil ya ? cani insanlar :( , İnsanları ilaçlara muhtaç edecek hastalıklar üzerinde çalışmaya başladılar , toplumlar isimlerini ilk defa duydukları hastalıklara yakalanıyor , ilaçlara bağımlı bırakılıyordu. 
 tabi ilaç sanayi kalkınıyor ya , insanların canının ne önemi var ? , belki bu anlattıklarıma sizde tanıklık etmişsinizdir. 

Bu seneryonun benzerinin reklamına bakalım şimdi , öyle reklam filmi filan sanmayın ,  haber süsü verilmiş markasız bir reklamdan bahsediyorum , amaç ürünü tanıtmak , markası önemli değil , dedimya yukarda tüm kurtlara pay çıkacak diye , işte marka olmadığı için tüm kurtlar diyorum , o üründen kimde varsa o yararlanacak o satış yapacak. Bir televizyon kanalında gündem haberlerine bakıyordum , sırası gelen bir haberde insanları soğuk havalarda yüz felcine karşı koruyacak uyarılar veriliyordu , dikkatimi çekmişti , tamda ne güzel insanları uyarıyorlar derken spiker başka bir konuya saptırdı olayı.

"Efendim uzmanlar böyle bir şapka kullanmanızı tavsiye ediyor " diyerek bir mağazaya girip şapkanın tabiri caizse tanıtımını yaptı tabi marka verebilir mi? bu bir haber nasıl olsa yada bize öyle entegre ediyorlar. Şimdi demek istediğime geleyim gördüğünüz gibi insanlara bazı şeyleri entegre etmeye başladılar ve bu yoldan para kazanmaya.

Umuyorum yazım sizleri okumak için girdiğinizdeki amacınıza ulaştırmış merakınızı gidermiştir.
Etiketler:

Yazar

Sanal Dünya`ya dair aklınıza gelecek birçok konuda bilgilendirme amaçlı yazılar yazıyoruz, yazmamızdaki başlıca amacımız, okuyucumuzu sıkmadan, sitemizde geçirdiği zamanı, en verimli şekilde geçirmesini sağlamak.

İlgili Başlıklar

Önceki
Önceki yayın
Sonraki
Sonraki yayın

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder