İnternet Bağımlılığı Testi - Sosyal Makale


Sizce gerçekten böyle birşey varmı? yani ne bileyim pek göreceli bir kavram gibi duruyor bir kişiye sen internet bağımlısı olmuşsun demek için ne gibi testlere tabi tutmalıyız bunun bir sınırı varmı? bazen gerçekten kendimi internet bağımlısı sanıyorum ama bir yandan da istesem bilgisyarı , telefonu kapatıp gayet sosyal aktiviteler yapabilirim bence ilk başta asosyallik ve internet bağımlılığı kavramlarını birbirinden ayırt etmemiz gerekiyor insan var insanlar arası ilişkilerde pek iyi değil ama teknolojiylede arası iyi değil bu durumda kalkıp bu insana Asosyalsin damgasını vuramazsınız çünkü ortada bunu gerektirecek bir durum yok bazı insanlarda internetle çok fazla haşır neşir ama bir sosyallik de söz konusu aslında burada demek istediğim şey bu tür tanımlamaları yaparken ince eleyip sık dokumak gerektiği biraz konuya tıp gözüyle bakmaya ne dersiniz ?
Psikiyatride İnternet Bağımlılığı


Günümüzde teknolojinin yaygınlaşması ile yeni bağımlılıklar görülmektedir. İnternet bağımlılığı da bunlardan biridir.  Her yaşta ve cinsiyette görünen bir rahatsızlık olmasına rağmen diğer bağımlılıklara göre daha erken yaşlarda başlamaktadır. Özellikle 12-18 yaşları riskin en yüksek olduğu dönemler olarak görülmektedir. Cinsiyetler arası farka bakıldığında ise internet bağımlılığının erkeklerde kızlara göre 2-3 kat fazla olduğu görülmektedir.Bağımlı Olan Bireyler İnternet'de Ne Yapıyor?


Çoğunlukla erkek bireylerde görülen internet hastalığı cinsiyetlere göre alan değiştiriyor örnek verecek olursak erkek bireyler fazlasıyla şiddet içeren oyunlara bağımlı olurken kadın bireyler moda , sosyal medya , chat gibi alanlarda bağımlılık yaşıyor.


Bağımlı Olma Şartları


   • 8 veya daha fazla saat bilgisayar başından kalkmama
   • Sıklıkla İnternet Kafeye Gitme
   • Gözlerde Kayma 
   • İnsanlar ile ilişki kurmaktan kaçma
   • Devamlı İnternet , Oyun muhabbeti açma 
    • Aşırı Kilo Alma 
    • Pskolojik Sıkıntılar
    • Sanal Dünya İle Gerçek Dünyayı
 Ayırt Edememe
Bunlar hasta teşhisinde aranan ilk şartlar.Tedavisi Varmı?


Bilgasayar, internet bağımlılığı gibi  bağımlılıkların tedavisinde bireysel program uygulanmaktadır. Sekiz haftalık paket programdan oluşmaktadır.

Umarım Yazım Meraklarınızı Gidermiştir Başka Bir Sosyal Makale'de Görüşmek Üzere 


Problem ve Sorularınızı Yorum Kısmından Paylaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yazar

Sanal Dünya`ya dair aklınıza gelecek birçok konuda bilgilendirme amaçlı yazılar yazıyoruz, yazmamızdaki başlıca amacımız, okuyucumuzu sıkmadan, sitemizde geçirdiği zamanı, en verimli şekilde geçirmesini sağlamak.

İlgili Başlıklar

Önceki
Önceki yayın
Sonraki
Sonraki yayın

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder